Łupież pstry można uznać za bardzo mylącą chorobę. Nie ma on praktycznie nic wspólnego z powszechnie znanym łupieżem, który wstępuje na głowie. Objawia się w postaci niewielkich plamek na ciele, które mogą świadczyć również o innych chorobach. Tak naprawdę jest to bardzo nieprzyjemna, często powracająca przypadłość. Łupież pstry jest spowodowany przez grzyby zwane drożdżakami. Co prawda naturalnie występują one w ludzkiej skórze, jednak ich namnożenie wywołuje zakażenie skóry, który objawia się różnej wielkości plamkami, występującymi najczęściej w okolicach karku i tułowiu. Nie mają ściśle określonej barwy – mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze od naturalnego koloru skóry. Na szczęście istnieją leki na łupież pstry, które pomagają w walce z zakażeniem.
Jak leczyć łupież pstry?
Przynoszące zadowalające efekty leczenie łupieżu pstrego trwa niestety dosyć długo i wymaga cierpliwości, tym bardziej, że często napotyka się nawroty choroby. Stosując odpowiednie preparaty można jednak w znacznym stopniu pozbyć się nieestetycznych plam na ciele. Bardzo ważne jest, aby leczenie rozpocząć wystarczająco wcześnie, najlepiej od razu po zdiagnozowaniu choroby. Na szczęście w większości przypadków leczenie nie jest trudne, ponieważ wymagane są jedynie odpowiednio dobrane łupież pstry leki bez recepty, które są aplikowane w płynnej formie na zakażone miejsca. Przy regularnym i należytym stosowaniu preparatu objawy powinny ustąpić po kilku tygodniach stosowania.
Czytaj tez: Jak leczyć łupież pstry na twarzy?
Co zawierają leki na łupież pstry?
Każdy wysokojakościowy preparat, który umożliwia łupież pstry leczenie zawiera w swoim składzie skuteczny środek przeciwgrzybiczny. Substancja eliminuje drożdżaki, dzięki czemu plamy stopniowo znikają. Często preparaty zawierają azole (chociażby ketokonazol i itrakonazol), które bardzo skutecznie walczą z grzybicą. Poza miejscami, na których występują niepożądane plamy, należy leczyć również skórę w miejscu owłosienia głowy za pomocą specjalnego, przeciwgrzybiczego szamponu. Jeśli plamy nie znikają albo są wyjątkowo duże, to warto wybrać się do lekarza dermatologa, żeby dowiedzieć się łupież pstry jak leczyć, żeby wreszcie uzyskać pożądany rezultat. Często dermatolog przepisuje lekarstwa doustne, które umożliwiają dalszą walkę z chorobą.
Czym wspomagać leczenie?
Odpowiedzieliśmy już na pytanie łupież pstry czym leczyć, jednak warto również wziąć pod uwagę czynniki, dzięki którym leczenie stanie się jeszcze bardziej skuteczne. Istnieje kilka prostych porad, które wspierają łupież pstry leki i pomagają w osiągnięciu upragnionego rezultatu:
- odpowiednia dezynfekcja – w każdym publicznym miejscu, takim jak sauna, basen, salon fryzjerski, czy klub fitness warto zadbać o odpowiednią higienę oraz ewentualną dezynfekcję akcesoriów, z których mogły korzystać inne osoby.
- unikanie potliwych sytuacji – oczywiście ciężko uniknąć wydzielania się potu, jednak nosząc luźne ubrania i nie przebywając zbyt długo na słońcu możemy zmniejszyć ryzyko występowania łupieżu pstrego.
- ogólne dbanie o higienę ciała – najbardziej oczywista rada, którą jednak wiele osób w dzisiejszych czasach bagatelizuje. Zobacz też: Szampon na łupież pstry pityver
Podsumowanie
Jak widać łupież pstry to nieprzyjemna dolegliwość, z którą jednak przy odpowiednich środkach można sobie poradzić. Leczenie nie jest natychmiastowe, ale cierpliwość i odpowiednie nastawienie przynosi pożądane rezultaty.