Rodzice zawsze chcą dla dziecka wszystkiego tego, co najlepsze. Najwięcej odżywczych składników znajduje się w naturalnym mleku matki. Występują jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub matczyny pokarm nie pokrywa w pełni dziennego zapotrzebowania niemowlęcia. Wówczas alternatywnym sposobem na odżywianie dziecka jest przejście na mleko modyfikowane. Które produkty dostępne na rynku warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Pora poznać kilka najciekawszych propozycji.
Kiedy mleko modyfikowane i czym ono jest?
Słowo “modyfikowane” często budzi u rodziców obawy. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ chodzi wyłącznie o dostosowanie mleka krowiego do postaci najbardziej zbliżonej z naturalnym mlekiem matki. Część produktów uwzględnia możliwość wystąpienia u dziecka alergii na laktozę i zostaje pozbawione uczulających składników. Modyfikacja polega w głównej mierze na obniżeniu ilości i zmianie składu białka, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości tłuszczów nienasyconych. Dodatkowym zabiegiem jest modyfikacja zawartości pierwiastków (potas, sód, chlor) oraz wzbogacenie o niezbędne w rozwoju dziecka witaminy (A, C, D i E) i prebiotyki.
Część rodziców długo rozważa, kiedy mleko modyfikowane wprowadzić do diety niemowlęcia. Decyzję powinno się podjąć w porozumieniu z lekarzem pediatrą lub doradcą laktacyjnym. Czasem jest to wskazane uwarunkowaniami zdrowotnymi matki, której stan nie pozwala na karmienie naturalne. Jest też grupa kobiet, którą do odstawienia dziecka od piersi zmusza perspektywa szybkiego powrotu do pracy. Przejście na mleko modyfikowane jest też wybierane świadomie, gdy dla matki naturalne karmienie jest zbyt uciążliwe.
Mleko modyfikowane – rodzaje oraz propozycje produktów
Podstawowy podział tej gamy produktów składa się z czterech głównych grup. Łatwo się wśród nich rozeznać, ponieważ są oznaczone cyframi. Jedynka jest zarezerwowana dla mleka początkowego, rekomendowanego do przyjmowania przez dziecko zaraz po przyjściu na świat (zawiera m.in. LCP i GOS). Dwójka to mleko następne, czyli przeznaczone do podania niemowlętom powyżej 6 miesięcy.
Trzecim rodzajem mleka modyfikowanego jest… mleko modyfikowane. Zaleca się je dzieciom powyżej 1 roku życia. Dodatek witaminy A wzmacnia odporność, witamina D pozwala rozwijać się kościom, a kwas tłuszczowy Omega-3 poprawia funkcjonowanie mózgu i tkanek nerwowych niemowlęcia. Numer “4” to natomiast mleko modyfikowane typu junior, dla dzieci dwuletnich i starszych.
Dystrybucją każdego z rodzajów mleka modyfikowanego na polskim rynku zajmuje się kilka uznanych, międzynarodowych firm. Ekspansywna działalność jest istotna, ponieważ duże przedsiębiorstwa stać na prowadzenie szeroko zakrojonych badań i testów wprowadzanych do obiegu produktów. Pod tym względem wyróżnić należy kilka marek: Nestle Nan, Bebilon oraz Humana. Więc jakie mleko modyfikowane jest najlepsze? Każda wymieniona marka oferuje pełny asortyment tego rodzaju oraz odmian specjalistycznych.