Wybieramy bramę do garażu – jakie czynniki należy uwzględnić?

termoizolacja

Projektując lub remontując przestrzeń garażową, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które będą determinować komfort i swobodę jej użytkowania. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniej bramy garażowej skrojonej na miarę naszych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje otwieranie się, jak również parametry techniczne wpływające na wygodę i bezpieczeństwo w garażu. Mowa m.in. o rodzaju zabezpieczeń antywłamaniowych, jak również termoizolacyjności. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Brama garażowa – bezpieczeństwo i termoizolacja

Niezależnie od tego, na jaki model bramy garażowej się zdecydujemy, w grę wchodzi wiele czynników, które powinny determinować naszą decyzję zakupową. Wśród nich w obszarze potrzeb powinny znajdować się przede wszystkim systemy, których zadaniem jest zapewnienie skutecznej ochrony zarówno przed złodziejami, jak również stratami ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje także wygoda oraz komfort użytkowania. Kwestia ceny oraz estetyki również nie powinna być nam obojętna.

Mówiąc o bezpieczeństwie użytkowania bram, mamy najczęściej do czynienia ze wzmacnianymi profilami oraz montażem klamek obrotowych z ryglem. Jeśli nasza decyzja padnie na bramy rolowane, wówczas możemy spodziewać się także elektromagnetycznego hamulca napędzającego je siłownika, jak również blokującego profilu w wale nawijającym. Na szczęście producenci dbają o to, aby inwestorzy mogli mieć świadomość, z jaką skutecznością systemów mają do czynienia. Bramy garażowe oznaczane są bowiem różnymi klasami odporności na włamanie. W praktyce mowa o skali od RC1 do RC6 – im wyższa, tym trudniejsza do sforsowania.

Zwróćmy także uwagę na termoizolacyjność bram garażowych. To, z jaką ciepłochłonnością mamy do czynienia, jest uzależnione w dużej mierze od tego, jakie ocieplenie zostało w nich zastosowanej, jak również jakości szczelności połączeń, które występują między segmentami, oraz bramą i ościeżnicą. Nie bez znaczenia w kwestii odpowiedniej termoizolacyjności pozostaje także fachowe przeprowadzenie montażu bramy. Chcąc zainwestować w ciepłą bramę, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. 1,3 W/(m²·K) – to norma której nie można przekroczyć, kiedy mówimy o bramie garażu ogrzewanego. Pamiętajmy jednak o tym, że przepisy regulujące te kwestie są bardzo rygorystyczne i często ulegają zmianie, stąd też należy na bieżąco śledzić wszystkie informacje na ten temat.

Bramy garażowe i ich estetyka

Przy wyborze bramy garażowej nie możemy zapomnieć o kwestiach związanych z jej estetyką. Bardzo ważne jest to, aby pasowała nie tylko do elewacji garażu, ale komponowała się z aranżacją całej posesji. Spójność przestrzeni zapewnią m.in. modele których skrzydła komponują się z barwą stolarki okiennej. Taka jednolitość dekoracyjna nie zaburza proporcji, jak również jest bardzo przyjemna w odbiorze. Wśród najbardziej popularnych odcieni bram dostępnych na rynku warto wymienić m.in. czarne, szare, brązowe oraz białe. Jeśli mamy do czynienia z konstrukcją spadzistą dachu, wówczas weźmy również pod uwagę jej odcień kolorystyczny. Można także mieć na uwadze dekory bram, co w praktyce oznacza np. skrzydła z naświetleniami czy też z wytłoczeniami, fakturą, albo po prostu gładkie.

Bramy garażowe a sterowanie

Pewnym standardem stała się już automatyka bram. Bardzo duży wpływ mają na to nie tylko kwestie związane z funkcjonalnością tego rozwiązania, ale także jego malejące koszty. Co ważne, aby zamknąć lub otworzyć skrzydło nie musimy wysiadać z samochodu, a jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie związane z bezpieczeństwem garażu. W praktyce mowa o tym, że brama garażowa wyposażona w napęd jest znacznie trudniejsza do podważenia. Trwałość oraz jakość użytkowania tego rodzaju modeli jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich ważne miejsce znajduje fachowy montaż, jak również odpowiednia konserwacja. Oczywiście rynek nie zamyka się na tego rodzaju rozwiązania. Producenci proponują standardowe bramy wyposażone w zamki oraz odpowiednio wyprofilowane klamki z ryglem. Są one znakomitą alternatywą dla automatyki pod warunkiem, że postawimy na wysokiej klasy modele od sprawdzonych producentów, jak również montaż zgodny z ich zaleceniami.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz