Mechanika pojazdowa – do kogo zgłosić się z danym problemem motoryzacyjnym?

mechanika pojazdowa

Mechanika pojazdowa jest dziedziną, która skupia w sobie zróżnicowane zawody. Fachowcy zajmujący się mechaniką samochodową specjalizują się m.in. w lakiernictwie, elektromechanice, blacharstwie czy diagnostyce. Dowiedz się, czym jest mechanika pojazdowa.

Mechanika pojazdowa – co to takiego?

W warsztacie samochodowym pracują fachowcy, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach mechaniki pojazdowej. Dla kompleksowych działań niezbędna jest specjalistyczna wiedza dotycząca nie tylko podstawowych usterek auta, ale też tych odnoszących się do automatyki, elektromechaniki czy diagnostyki.

Wraz z rozwojem technologii zmieniają się też auta oraz ich wnętrza, dlatego dobry mechanik samochodowy powinien nieustannie się rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę.

Elementy mechaniki pojazdowej

Mechanika samochodowa jest ogólnym pojęciem dla szerszej grupy dziedzin, które skupione są na kompleksowej naprawie pojazdów mechanicznych. Trudno, aby jeden człowiek był specjalistą w każdej dziedzinie mechaniki samochodowej. Z tego względu osoby zainteresowane motoryzacją specjalizują się w:

  • mechanice i naprawie podzespołów,
  • elektromechanice,
  • diagnostyce samochodowej,
  • blacharstwie,
  • lakiernictwie.

Mechanik samochodowy

Zajmuje się okresowym przeglądem aut oraz likwiduje awarie pojazdów. W swoich działaniach skupia się na wymianie czy też naprawie zużytych części, dociera do istoty problemu i dokonuje takich czynności, które regulują pracę samochodu. Mechanik samochodowy zajmuje się również:

  • wymianą opon,
  • wymianą olejów i płynów,
  • wymianą układu wydechowego,
  • kontrolą podzespołów,
  • konserwacją pojazdów.

Istotna jest tutaj również współpraca z innymi fachowcami specjalizującymi się w mechanice pojazdowej.

Elektromechanik

Zajmuje się przede wszystkim elektroniką samochodową, której w autach jest coraz więcej. Ta niestety często zawodzi, a elektromechanik zajmuje się jej kontrolą, naprawą oraz montażem. Układy elektroniczne w samochodzie są często skomplikowane, więc wiedza specjalistów w tej dziedzinie mechaniki pojazdowej musi być skupiona na znajomości automatyki i elektroniki.

Elektromechanik powinien również dobrze orientować się w diagnostyce, gdyż będzie ona niezbędna np. do naprawy czy kontroli układów ABS.

Diagnostyka samochodowa

Do diagnostyka samochodowego należy ocena techniczna pojazdu przy pomocy różnych narzędzi. Najistotniejsza jest tutaj diagnostyka układów i podzespołów w pojeździe mechanicznym. Specjalista dokonuje okresowych przeglądów pojazdu, a następnie wraz z mechanikiem przystępuje do wymiany lub naprawy wadliwych podzespołów.

Lakiernik

Zajmuje się remontami i renowacjami karoserii. Jego praca jest szczególnie ważna w samochodach powypadkowych, gdyż przy pomocy swoich umiejętności przywraca on karoserii dawny blask.

Lakiernicy znajdują zatrudnienie również w fabrykach samochodowych, w których zajmują się malowaniem powierzchni nowych aut. Jednak często czynności te zastępowane są przez maszyny.

Blacharz

Niewinna stłuczka czy poważny wypadek – w jednym i drugim przypadku dochodzi do wgniecenia karoserii samochodowej. W tej dziedzinie mechaniki pojazdowej blacharz zajmuje się doprowadzeniem blachy aut do takiego stanu, aby po wgnieceniu nie było śladu.

Blacharz zajmuje się również renowacją podwozia samochodowego, które często wystawione jest na korodowanie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz