Rynek pracy często nie ogranicza się jedynie do ogłoszeń publikowanych w internecie. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej posady, należy korzystać ze wszystkich możliwych kanałów komunikacji. Niezależnie od tego czy mamy duże doświadczenie, czy też nie, są pewne sposoby na znalezienie pracy. Jakie? Podpowiadamy.
Złożenie CV do firmy, która nas interesuje
Jednym ze sposobów na znalezienie pracy jest spontaniczna aplikacja do firmy, którą jesteśmy zainteresowani. Warto przeanalizować rynek i wybrać pracodawców, którzy mogą nam wiele zaoferować. Nawet jeżeli firma taka nie prowadzi w danym w momencie rekrutacji, warto wysłać do niej swoje dokumenty aplikacyjne. Można dołączyć do takiego zgłoszenia list motywacyjny, w którym warto zamieścić informacje o tym, że praca w tej firmie jest naszym marzeniem.
Szukanie pracy w internecie
Jednym z najpopularniejszych sposobów poszukiwania pracy jest przeglądanie różnego rodzaju portali, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenia. Serwisy takie umożliwiają wyszukiwanie ofert, które spełniają ściśle określone przez nas kryteria dotyczące stanowiska, województwa, branży, wysokości wynagrodzenia, a także formy umowy. Jeżeli nie znamy wielu takich serwisów, wystarczy wpisać w przeglądarce Google wybraną przez nas frazę, na przykład praca w Warszawie. Można również skorzystać z bezpłatnego mailingu z ofertami pracy dostosowanymi do naszych wymagań. Warto również pomyśleć o założeniu swojego profilu na portalach społecznościowych takich jak Linkedin czy Goldenline, które często headhunterzy przeglądają, poszukując określonych specjalistów.
Agencja pracy tymczasowej
Warto skontaktować się również z regionalną agencją pracy, która również często gromadzi ogłoszenia, które dostępne są w ściśle określonym regionie. Pracownicy takiej firmy poinformują nas o nowych ofertach, a także poradzą nam, w jaki sposób stworzyć profesjonalne CV i dokumenty aplikacyjne. Często osoby, które są oddelegowane do pracy tymczasowej, po pewnym czasie zostają przyjęte na stałe.
Urząd Pracy
Wiele osób ma negatywne skojarzenia związane z Urzędem Pracy, jednak musi skorzystać z jego usług, aby zostać oficjalnie zarejestrowanym jako bezrobotny, by posiadać możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych i czasowego zasiłku. Jednak instytucja ta posiada wiele ofert pracy, które bez statusu osoby bezrobotnej nie byłyby dla nas dostępne. Dlatego warto spojrzeć na to miejsce nieco bardziej łaskawym okiem.
Lokalna prasa
Mimo że większość ofert pracy przeniosła się do internetu to nadal zwłaszcza mniejsze, przedsiębiorstwa umieszczają oferty pracy w prasie, zwłaszcza tej lokalnej. Warto więc zaglądnąć do kilku gazet lub czasopisma i sprawdzić, czy nie ma w nich informacji o wolnym, interesującym nas wakacie.