Jak generować oszczędności w domowym budżecie?

subskrypcja

Zarządzanie domowym budżetem jest sporym wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Jak jednak wskazują eksperci, jest to niezbędny składnik budowania finansowej wolności – osobistej i rodzinnej. Poznaj kilka sposobów, jak możesz generować oszczędności. 

Jak kontrolować wydatki?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest ustalenie, ile wydajesz. Śledź wszystkie swoje wydatki – od zakupu kawy na mieście, przez rachunki za artykuły gospodarstwa domowego, aż po comiesięczne subskrypcje. Kontrolować wydatki można na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest spisywanie wszystkich na kartce papieru lub przez zbieranie paragonów oraz faktur. Można również skorzystać ze specjalnych programów oraz aplikacji, które znacznie skrócą czas realizacji tego zadania.

Po uzyskaniu danych, warto uporządkować wydatki według kategorii. Tutaj możliwości działania jest kilka. Koszty mogą być połączone w ogóle kategorie takie jak jedzenie, rozrywka czy kredyt. Alternatywnie można je podzielić na kilka lub kilkanaście mniejszych – bardziej uszczegółowiając całe zestawienie.

Taki raport pozwoli szybko zdiagnozować obszary, w których wydajesz zbyt dużo pieniędzy. A to pierwszy krok do ograniczenia wydatków.

Zobacz również: https://www.pomocspoleczna.rybnik.pl/2021/10/20/konto-osobiste-podstawowe-narzedzie-do-zarzadzania-finansami/.

3 sposoby, jak ograniczyć wydatki

Zmniejszać miesięczne wydatki w domowym budżecie można na kilka sposobów. Oto 3 z nich, dzięki którym szybko ograniczysz koszty comiesięcznego życia.

  • rezygnacja z subskrypcji – już kilkanaście złotych co miesiąc przeradza się w kilkaset złotych rocznie. To właśnie dlatego, o subskrypcjach mówi się, że są cichymi zabójcami naszych oszczędności. Aby z nich skorzystać wystarczy podpiąć kartę kredytową, co sprawia, że nie kontrolujemy, jak pieniądze uciekają z konta. Warto więc regularnie sprawdzać, z jakich subskrypcji korzystamy i rezygnować z tych mniej użytkowanych.
  • promocje i rabaty – w internecie bez trudu można znaleźć portale z rabatami i zniżkami, dzięki którym kupisz wiele produktów taniej. Dotyczy to nie tylko ubrań czy elektroniki, ale również artykułów codziennych.
  • automatyzacja oszczędzania – przelanie środków na konto oszczędnościowe wiąże się z pewnym wysiłkiem. Warto więc ten proces w pełni zautomatyzować, ustawiając przelew na dane konto już w dniu wypłaty. W ten sposób, do rozdysponowania będzie mniej pieniędzy – a pewna kwota trafi właśnie na poczet oszczędności.

To trzy proste sposoby na to, aby generować oszczędności w domowym budżecie. Skorzystanie z nich sprawi, że na koncie oszczędnościowym pojawią się dodatkowe środki – co jest pierwszym krokiem w stronę budowania swojej niezależności finansowej.

Ustal cele oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy jest wbrew naturze większości z nas – dlatego przez lata może się to nie udawać. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zmienić jest wyznaczenie konkretnych celów oszczędzania.

Zobacz więcej porad, jak odkładać i zarządzać pieniędzmi: https://www.wieliczkacity.pl/dzialy/aktualnosci/jak-odkladac-pieniadze-i-nimi-zarzadac/.

Proces ich planowania, warto rozpocząć od zastanowienia się, na co możesz chcieć odłożyć pieniądze. Motywacje mogą być przeróżne – ślub, wakacje, emerytura, przyszłość dzieci.  Na tym etapie konieczne jest również określenie, ile pieniędzy potrzebnych jest na realizację każdego z nich oraz wskazanie horyzontów czasowych.

Oto kilka przykładów celów krótko- i długoterminowych:

  • Krótkoterminowe cele finansowe: poduszka finansowa, wakacje, zakup nowego samochodu, wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego.
  • Długoterminowe cele finansowe: zakup działki pod budowę domu, edukacja dzieci, emerytura.

Ostateczny kształt celów finansowych jest sprawą bardzo indywidualną. Warto jednak dokładnie przemyśleć, jak mogą one brzmieć. Jeśli zostaną odpowiednią określone, będą stanowić motywację do lepszego zarządzania domowym budżetem – a tu już połowa sukcesu w drodze do poprawy kondycji swojego portfela.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz