Jak wycenić nieruchomość w 2022 – najlepsze porady

nieruchomosci

Wycena to bezstronna profesjonalna opinia o wartości domu. Wyceny są prawie zawsze wykorzystywane w transakcjach kupna i sprzedaży oraz powszechnie w transakcjach refinansowania. W transakcji kupna-sprzedaży wycena jest wykorzystywana do określenia, czy cena umowna domu jest odpowiednia, biorąc pod uwagę stan domu, lokalizację i cechy. Wycena nieruchomości to proces, który określa wartość ekonomiczną inwestycji w nieruchomości. Aby zyskać, inwestorzy muszą wiedzieć, jak wyceniać nieruchomości i domyślać się, jaki zysk przyniesie każda z nich, czy to poprzez wzrost wartości nieruchomości, dochód z wynajmu, czy jedno i drugie. Jest kilka przydatnych metod, które mogą pomóc w wycenie nieruchomości.

Proces oceny i sposób ustalania wartości

Na wycenę nieruchomości ma wpływ niedawna sprzedaż podobnych nieruchomości oraz aktualne trendy rynkowe. Wyposażenie domu, liczba sypialni i łazienek, funkcjonalność planu piętra i powierzchnia są również kluczowymi czynnikami w ocenie wartości domu. Rzeczoznawca musi przeprowadzić pełną kontrolę wzrokową wnętrza i zewnętrza i odnotować wszelkie warunki, które niekorzystnie wpływają na wartość nieruchomości, takie jak na przykład konieczne naprawy.

Zazwyczaj rzeczoznawcy korzystają z jednolitego raportu z oceny mieszkań. Raport wymaga od rzeczoznawcy opisanie wnętrza i zewnętrznej części nieruchomości, okolicy i porównywalnej sprzedaży w pobliżu. Rzeczoznawca następnie przedstawia analizę i wnioski na temat wartości nieruchomości na podstawie swoich obserwacji. Zasady przeprowadzania wyceny są zapisane w przepisach prawa – dziale IV Ustawy o gospodarce nieruchomościami a także w Rozporządzeniu Rady Ministrów, które dotyczy wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Sprawdź wycena nieruchomości na – https://kupujemym.pl/

Wycena mieszkania – krok po kroku

Wycena mieszkania jest stosunkowo prostym procesem, który składa się z kilku prostych kroków.

  • Najpierw trzeba znaleźć rzeczoznawcze i przedstawić mu co ma być przedmiotem wyceny.

  • Następnie podpisywana jest umowa o wycenę nieruchomości – podczas tego kroku rzeczoznawca kompletuje już niezbędną dokumentację (zdjęcia i inwentaryzacja)

  • Zbieranie wszystkich dokumentów niezbędnych do wyceny nieruchomości (np. wypis z księgi wieczystej lub aktu notarialnego; wypis z rejestru gruntów; rzut lokalu)

  • Pisemne zlecenie dotyczące wykonania raportu (tzw. operatu szacunkowego)

Metoda porównawcza

Najpopularniejszą z metod wyceny nieruchomości jest porównanie cen z innymi nieruchomościami w danej okolicy. Podejście porównawcze sprzedaży jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych form wyceny nieruchomości mieszkaniowych. Jest to metoda najczęściej stosowana przez rzeczoznawców i pośredników w obrocie nieruchomościami przy ocenie nieruchomości. To podejście jest po prostu porównaniem podobnych domów i mieszkań, które zostały sprzedane lub wynajęte lokalnie w danym okresie.

Ta metoda wyceny opiera się na atrybutach lub cechach, aby przypisać względną wartość ceny. Wartości te mogą opierać się na pewnych cechach, takich jak liczba sypialni i łazienek, garaże i/lub podjazdy, baseny, tarasy, kominki – wszystko, co sprawia, że ​​nieruchomość jest wyjątkowa i godna uwagi.

Samodzielna wycena mieszkania

Jeśli chcielibyśmy sami zająć się wyceną mieszkania na internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów wyceny mieszkań. Takie narzędzia online wykonują wycenę nieruchomości na podstawie kilku podstawowych informacji o naszym mieszkaniu na sprzedać, takich jak: miasto, ulica, ilość łazienek, sypialni, obecność balkonu, piwnicy, ile lat ma budynek, w którym znajduje się nasza nieruchomość.

Samodzielną wycenę mieszkania możemy zrobić za darmo lub za niewielką opłatą, którą mogą życzyć sobie właściciele portali online. Wycena u profesjonalnego rzeczoznawcy będzie na pewno droższa, jednak tylko wycena zrobiona przez profesjonalistę będzie posiadał jakąkolwiek moc prawną.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz