Zorganizowanie pogrzebu nie jest łatwym zadaniem. Niestety ta przykra konieczność wiąże się z podjęciem kilku decyzji. Jedną z nich jest decyzja o sposobie pochówku. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na kremacje zwłok. Jak przebiega ten proces? Jakie formalności należy dopełnić?
Kremacja – najważniejsze fakty
Kremacja to jeden ze sposobów pogrzebania zmarłej osoby, który jest coraz częściej wykorzystywany. Pozwala pochować zmarłego z należytym szacunkiem i godnością jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Przed spaleniem zwłoki są dostępne dla najbliższej rodziny, która może zorganizować nabożeństwo oraz pożegnać bliskiego. Kremacja zwłok w Rembertowie i innych miastach odbywa się w specjalnych krematoriach. Trumna ze zwłokami umieszczana jest w specjalnym piecu o wysokiej temperaturze sięgającej nawet 1200 stopni Celsjusza. Proces spalania jest na bieżąco kontrolowany przez pracownika. Spopielony proch zostaje następnie umieszczony w specjalnej urnie, wybranej przez najbliższych. Następnie zakład pogrzebowy dostarcza urna na miejsce pogrzebu.
Bez wątpienia zaletą kremacji jest jej neutralny wpływ na środowisko. Spopielone zwłoki nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Dodatkowo pochowanie urny wymaga znacznie mniej miejsca niż zakopanie trumny. Dzisiaj cmentarze posiadają specjalnie wydzielone alejki, gdzie możliwy jest pochówek w kolumbarium. Dodatkowo kremacja pozwala obniżyć koszty pogrzebu.
Jakich formalności należy dopełnić podczas organizacji pogrzebu?
Zorganizowanie pogrzebu wymaga dopełnienia formalności. Rodzina zmarłego musi dostarczyć do zakładu pogrzebowego komplet dokumentów. Niezbędny jest przede wszystkim akt zgonu oraz dokument tożsamości nieboszczyka, a jeżeli posiadał to także legitymacja ZUS. Ważne są również dane osoby organizującej pogrzeb. Dzisiaj zakład pogrzebowy w Warszawie i każdym innym mieście pomaga nie tylko w zorganizowaniu ceremonii pogrzebowej na cmentarzu, ale również w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego.