Przyczepy samochodowe – dlaczego warto je wybierać?

przyczepka samochodowa

Aby łatwo i szybko przetransportować sprzęt lub ładunek, warto skorzystać z przyczep samochodowych. Jakie są ich rodzaje i czym kierować się podczas wyboru?

Rodzaje przyczep samochodowych

Firmy zajmujące się wypożyczeniem przyczep samochodowych posiadają w swojej ofercie różne pojazdy. Najczęściej klienci korzystają z przyczep uniwersalnych, które pozwalają na przewóz ładunku do 750 kg. Ich użycie nie wymaga dodatkowych uprawnień. Dostępne są przyczepy jednoosiowe, dla mniejszego ładunku, lub dwuosiowe, zapewniające większą amortyzację. W przypadku większego ładunku można zastosować przyczepy samochodowe z maksymalnym udźwigiem do 3500 kg.

Przyczepki mogą mieć różne rozwiązania ułatwiające ładunek i zabezpieczenie rzeczy na nich umieszczanych. Przykładem są przyczepy dedykowane sprzętom budowlanym lub pojazdom takim jak skutery czy motocykle. Korzystanie z nich daje pewność, że sprzęt zostanie bezpiecznie dowieziony w miejsce docelowe, a przy odpowiednim zabezpieczeniu nie ulegnie zniszczeniom.

Czym kierować się podczas wyboru przyczepy?

Decydując się na wybór przyczepy samochodowej należy ustalić dwie kwestie – rodzaj przyczepy oraz wymagane uprawnienia. Ważne jest dobranie przyczepy do przewożonego ładunku lub sprzętu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przyczepy pod jachty lub lawety. Za ich pomocą przewozi się wartościowe pojazdy, a wszelkie niedociągnięcia podczas transportu mogą mieć bardzo kosztowne konsekwencje. Należy zwrócić uwagę na amortyzację oraz prawidłowe zabezpieczenie ładunku.

Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić pojazd o łącznej masie 3500 kg. Nie oznacza to więc, że mogą wykorzystywać wyłącznie przyczepy o udźwigu do 750 kg. Gdy masa samochodu jest nie większa niż 200 kg, przyczepa może ważyć 1500 kg. Warto sprawdzić również, jakie informacje na temat przyczep są umieszczone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Trzeba pamiętać, że nie stosowanie się do przepisów grozi otrzymaniem dużej grzywny.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz