Jak zamknąć konto firmowe w ING?

zamykanie konta bankowego

ING to jeden z najpopularniejszych banków w Polsce, który oferuje zarówno prowadzenie rachunków indywidualnych, jak i firmowych. Czasami z różnych powodów przedsiębiorcy muszą zamknąć swoje konto, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Warto zatem zapoznać się z poradnikiem dotyczącym rezygnacji z prowadzenia rachunku na firmę.

Jak wygląda proces zamykania konta w banku ING?

ING Bank Śląski to placówka obsługująca prawie 4,5 miliona klientów indywidualnych i nieco ponad 500 tysięcy korporacyjnych (dane z drugiego kwartału 2022 roku). Znajduje się wśród najbardziej rozpoznawalnych placówek finansowych w Polsce i oferuje prowadzenie różnych kont czy zaciąganie kredytów. Charakteryzuje się sprawną obsługą klienta, dzięki czemu łatwo jest zarówno otworzyć, jak i zamknąć konto w oddziale.

Rezygnacja z konta firmowego jest darmowa. Każdy przedsiębiorca może w dowolnej chwili usunąć swój rachunek, ale pod warunkiem, że nie ma otwartej żadnej linii kredytowej przypisanej do rachunku i nie jest winny żadnych pieniędzy. Jeśli tak jednak jest, musi najpierw uiścić dług, a dopiero po tym wnioskować o zamknięcie konta.

Usuwanie rachunków w ING można realizować na trzy sposoby:

  • za pośrednictwem aplikacji mobilnej;
  • podczas wizyty w stacjonarnej placówce banku;
  • korespondencyjnie.

Pierwsza metoda dostępna jest w aplikacji w zakładce ze szczegółami rachunku. Należy kliknąć opcję Zamknij konto, a następnie zdecydować, w jaki sposób chce się odzyskać zgromadzone na nim środki. Na koniec wystarczy już tylko zatwierdzić swój wybór i gotowe. Wszystkie wskazówki będą pojawiać się na ekranie, więc to nic trudnego.

Kolejny sposób jest przeznaczony dla tradycjonalistów, którzy lubią załatwiać sprawy osobiście. W celu zamknięcia konta w placówce wystarczy wybrać się do dowolnego oddziału banku, a następnie zgłosić chęć rezygnacji z rachunku pracownikowi. Ten wszystko wyjaśni i wskaże potrzebne do podpisania dokumenty. Cały proces jest bardzo szybki, o ile nie pojawią się jakieś przeciwwskazania do usunięcia rachunku klienta.

Aby zlikwidować konto firmowe korespondencyjnie, należy wydrukować i wypełnić wniosek o zamknięcie rachunku. Powinny się na nim znaleźć wszelkie informacje dotyczące właściciela czy rodzaju konta. Dokument najlepiej wysłać do placówki za pośrednictwem listu poleconego. Takie sprawy mają skutek natychmiastowy, więc jeśli komuś zależy na czasie, powinien udać się do banku lub skorzystać z bankowości internetowej, aby pozbyć się rachunku od razu. W przypadku opcji korespondencyjnej cały proces może trwać nawet kilka dni.

Gdzie znaleźć nowe oferty kont firmowych?

Powody do usunięcia konta firmowego są różne, ale jeśli przedsiębiorca szuka nowej opcja dla siebie i swojego biznesu, to powinien sprawdzić ranking Bankier SMART pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe. Zestawienie zawiera najlepsze propozycje na otwarcie konta dla firmy. Przy każdym banku widnieje informacja o kosztach związanych z prowadzeniem rachunku, dysponowaniem kartą, wypłatami z bankomatów czy bonusach, jakie można uzyskać za uruchomienie usługi.

Każda placówka finansowa ma inne zasady związane z uiszczaniem opłat za usługi bankowe. W niektórych miejscach prowadzenie konta i posiadanie karty są automatycznie darmowe, a w innych trzeba np. wykonać określoną liczbę bezgotówkowych transakcji, aby cieszyć się bezpłatnym dostępem do udogodnień.

Czasami spotyka się z ograniczonymi darmowymi wypłatami z bankomatów. Sporo banków daje możliwość zdobycia bonusów za spełnienie odpowiednich warunków. Należą do nich m.in. transakcje bezgotówkowe na konkretną kwotę minimalną miesięcznie. Niekiedy premia dla przedsiębiorcy to nawet kilka tysięcy złotych, więc warto rozważyć taką opcję.

Utrudnienia w zamknięciu konta bankowego

Problem z zamknięciem konta firmowego w ING mogą mieć przedsiębiorcy, którzy nie spłacili swojego zadłużenia względem banku. Mogą to być zarówno kredyty, jak i środki zaczerpnięte w ramach karty kredytowej. W takiej sytuacji powinni oni udać się do placówki bankowej i ustalić indywidualne rozwiązanie danej sprawy. Zanim zamknie się rachunek, wszystkie wykonane na nim transakcje muszą być zaksięgowane. Pracownik banku z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości, więc wizyta stacjonarna jest najlepszym sposobem na rozwiązanie nieco bardziej zawiłych spraw.

Jak założyć nowe konto firmowe w banku?

W dzisiejszych czasach otworzenie firmowego rachunku jest banalnie proste. Konto można uruchomić nawet online za pośrednictwem aplikacji mobilnych konkretnych banków. Klienci mimo tego i tak często decydują się na tradycyjne rozwiązanie, czyli osobistą wizytę w placówce. Wystarczy, że przedsiębiorca podpisze umowę z instytucją finansową, a rachunek będzie aktywny jeszcze tego samego dnia.

Ponadto istnieje szansa na otworzenie jednocześnie konta bankowego i jednoosobowej działalności gospodarczej. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą jak najszybciej załatwić formalności i zacząć pracować na własną rękę. Co ciekawe, taka opcja jest też możliwa bez osobistej wizyty w oddziale czy urzędzie. W ramach prowadzenia rachunku w banku warto sprawdzić, czy istnieją oferty korzystania z usług księgowych, którzy pomagają w zapanowaniu nad sprawami podatkowymi.

Kiedy zamknąć konto firmowe?

Zamknięcie konta firmowego może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest zaprzestanie działalności przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zamknąć również rachunek związany z daną marką. Inny powód to np. znalezienie korzystniejszej oferty w innym banku. Warto śledzić zmiany w propozycjach różnych placówek, bo niekiedy taka zmiana niesie ze sobą spore oszczędności związane np. z opłatami za wykonywanie przelewów.

Otwieranie i zamykanie konta firmowego w banku jest bardzo proste, więc jeśli chce się zmienić miejsce prowadzenia rachunku, nie trzeba się niczego obawiać. O ile nie ma się rozpoczętych zadłużeń, proces przejścia do innej placówki lub całkowita rezygnacja nie powinny przysporzyć żadnych problemów.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz