W szpony nałogu można wpaść czasami przypadkowo, a czasami na własne życzenie. Wiele osób zainteresowanych testowaniem używek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży może to być po tym problem. Kluczowy potem będzie odwyk narkotykowy, który polega na detoksykacji, terapii psychologicznej, a następnie farmakoterapii.
Z jakich etapów będzie się składać odwyk narkotykowy?
W swoim założeniu odwyk narkotykowy to proces, który ma pomóc osobie uzależnionej, aby jak najszybciej powróciła do zdrowego życia i przestała zażywać substancje psychoaktywne. Jeżeli chodzi o sam odwyk narkotyki i częstotliwość ich zażywania może spowodować, że proces taki może być zróżnicowany. Zawsze najpierw musi wydać opinię specjalista, ponieważ chodzi o indywidualne potrzeby i sytuację osoby uzależnionej. Wtedy właśnie dopiero można wybrać najlepszą metodę terapeutyczną.
Pierwszym etapem, który zawsze występuje, jest detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Należy się pozbyć substancji psychoaktywnych, a proces ten jest realizowany w warunkach szpitalnych albo ambulatoryjnych. Wszystko tu zależy od stanu zdrowia osoby i stopnia uzależnienia. Kolejnym etapem jest terapia psychologiczna, która jest elementem kluczowym w całym procesie. Może obejmować indywidualne sesje, ale również grupową terapię, czy też terapię rodzinną. Celem jest zrozumienie przyczyn uzależnienia i znalezienie sposobu na radzenie sobie z emocjami i dziwnymi nawykami.
Farmakoterapia i grupy wsparcia po odstawieniu narkotyków
Stosowanie lekarstw może być niezbędne, aby poradzić sobie z objawami odstawienia, ale niejednokrotnie stosuje się je także w kolejnych etapach, aby zmniejszyć objawy lękowe lub depresję. Farmakoterapia może być niezbędna wtedy, gdy występuje uzależnienie od marihuany, ale także od ostrych narkotyków.
Poza tym bardzo ważny jest także zawsze udział w grupach wsparcia. Regularne spotkania z osobami, które także są uzależnione, mają charakter terapeutyczny i zawsze zapewniają większą motywację do utrzymywania abstynencji.