Czym są protezy zębowe stałe oraz ruchome?

proteza zebowa

Posiadając mniejsze czy większe braki zębowe, z powodzeniem możemy skorzystać z pomocy doświadczonego stomatologa i protetyka, którzy pomogą nam uporać się ze wszystkimi problemami. Nowoczesna protetyka stomatologiczna posiada bardzo dużą paletę możliwości, w tym możliwe jest zastosowanie protez zębowych stałych bądź ruchomych. Która proteza za naszego punktu widzenia będzie najlepsza?


Życie z dużymi brakami w uzębieniu zdecydowanie nie jest łatwe. Nie dość, że możemy mieć kompleksy oraz najzwyczajniej wstydzić się uśmiechać, dodatkowo pojawią się problemy z komunikacją. Nagle problemem może okazać się odprowadzenie dziecka do szkoły, pójście do sklepu czy załatwienie sprawy w urzędzie.

Rozwiązaniem jest oczywiście podjęcie odpowiednich działań. Kluczowa jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, skorzystanie z pomocy dentysty oraz protetyka. Taką pomoc otrzymamy między innymi w klinice stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Zobacz także: https://lekarski24.pl/czym-zajmuje-sie-ortodonta/

Czym są protezy stałe?

Jeśli mamy braki w uzębieniu, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalistycznych wypełnień. Takim jest proteza zębowa. Bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju protezy stałe, które jak sama nazwa wskazuje, montowane są w taki sposób, który uniemożliwia ich wyjęcie, np. w trakcie snu. Do protez stałych możemy zaliczyć korony zębowe, mosty zębowe, licówki, implanty czy wkłady koronowo-korzeniowe.

Czym są protezy ruchome?

Alternatywą dla protez stałych są oczywiście protezy ruchome, które z powodzeniem możemy wyjmować wtedy, gdy tego chcemy. Mogą to być protezy akrylowe, szkieletowe bądź acetalowe.

Jaka proteza zębowa będzie dla nas najlepsza?

Nie ma możliwości, aby samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie, nie ma również jednej, zdecydowanej odpowiedzi. Warto pamiętać, że każdy z nas jest po prostu inny, posiada inne uwarunkowania generyczne, a co za tym idzie, wybrana proteza jest wykonywana na indywidualne zamówienie.

O tym, która proteza będzie najbardziej odpowiednia, decyduje protetyk, na podstawie przeprowadzonych badań, jak również własnej wiedzy i doświadczenia. Protezy stałe mogą okazać się wygodniejsze oraz zapewnić maksymalny komfort mówienia, picia, rozdrabniania pokarmów, jedzenia, o walorach estetycznych nie wspominając. Jeżeli chcemy natomiast odbudować np. łuk zębowy, zdecydowanie optymalnym wyjściem będą protezy ruchome.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj protezy wybierzemy, powinna być ona trwałą, bezpieczna w użytkowaniu i estetyczna.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz