Jak dobrać strój grając w rugby?

rugby

Rugby to bardzo piękny sport, którego popularność w naszym kraju nie jest zbyt duża, co nie oznacza, że w niego się nie gra. Jego duża popularność to kontynent australijski oraz przede wszystkim Wielka Brytania, która kocha ten sport. Wyjątkiem w Afryce jest RPA, która to reprezentacja jest jedną z czołowych na świecie. Jak w każdym sporcie, zawodnicy rugby posiadają swoje wyposażenie. Jak wygląda to wyposażenie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie to zapraszamy do lektury artykułu!

Czym w ogóle jest rugby?

Rugby nie jest sportem zbyt popularnym w Polsce, ale trzeba też powiedzieć, że czołówka światowa jest mocno hermetyczna i ciężko przebić się nowej reprezentacji, by dołączyć do światowej czołówki. Jeżeli chodzi o sam charakter gry, to jest to sport bardzo kontaktowy, a więc kontuzjogenny. Trzeba powiedzieć, że do jego uprawiania potrzeba twardego charakteru, jak również dobrego przygotowania fizycznego.

Gra polega na zdobyciu większej ilości punktów zdobywanych poprzez przyłożenie odpowiadające zdobyciu 5 pkt, podwyższenie jest za 2 pkt, kopnięcie piłki z rzutu karnego, które warte jest 3 pkt otrzymane po przyłożeniu, tak samo jak bramka z gry. Rugby wyróżnia granie owalną piłką i można ją zarówno rzucać, jak i kopać, z tym, że podania ręką można wykonywać tylko do tyłu. 

W rugby gra się na prostokątnym boisku, które zakończone jest dwiema bramkami w kształcie litery H i w obu drużynach znajduje się po 15 osób, natomiast są odmiany tej gruby jak np. rugby 7, które jest szczególnie popularne w Australii. W rugby gra się również na wózkach. Jeżeli ktoś zobaczy po raz pierwszy tę grę to od razu będzie miał wrażenie, że jest to mix wielu sportów jak: koszykówka, piłka nożna, czy futbol galicki, aczkolwiek gra jest rozgrywana na o wiele większym boisku. 

W wielu krajach, w tym w Polsce bardzo często myli się rugby z futbolem amerykańskim, jednak trzeba sobie powiedzieć, że wynika to z nieznajomości tych sportów, jednak wyraźnym okiem różnice pomiędzy tymi sportami są widoczne. 

Jakich sprzętów rugby wymaga?

Trzeba powiedzieć, że w Polsce bardzo ciężko o amatorskie trenowanie rugby, gdyż nie ma wielu boisk, które są dostosowane do trenowania tej dyscypliny. Oczywiście gra wymaga ogromnego wysiłku fizycznego, do którego warto się odpowiednio przygotować poprzez treningi na siłowni. Co do samego sprzętu, to warto zadbać o zabezpieczenie swojego ciała poprzez różne ochraniacze. Jeżeli chodzi o odzież, to producenci starają się produkować w miarę ciasne ubrania, by uwypuklać sylwetkę sportowców, lecz przede wszystkim po to, by rywale nie mogli złapać rywala w celu przejęcia piłki.

Uprawiając rugby trzeba pamiętać o tym, żeby mieć na sobie korki, które utrzymają nas na murawie. Jest to analogiczna sytuacja jak z piłkarzami – trzeba dobierać korki stosownie do obowiązujących warunków atmosferycznych. Warto dodać, że dobre obuwie sprawi, że będziesz mieć stabilną pozycję podczas formacji młyna. 

Od czego warto zacząć uprawiając rugby amatorsko?

Przede wszystkim jeżeli chcesz zacząć uprawiać rugby amatorsko, musisz mieć świadomość kontaktowości tego sportu. Nie jest to sport, który obiektywnie rzecz biorąc, należy do najbezpieczniejszych i kontuzje w postaci wybitych barków, pękniętych łuków są na poziomie dziennym. Jeżeli jako drużyna macie takie podstawowe przedmioty jak jednolite stroje, czy przede wszystkim owalną piłkę, to nie trzeba wiele, by uprawiać ten sport. 

Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto kupić sobie kask, który będzie chronić naszą głowę przed wstrząśnieniami mózgu i innymi urazami głowy. Pamiętaj, że sport amatorski to tylko zabawa, która co prawda jest oparta o rywalizację, jednak zdrowie jest najważniejsze i nie ma co na siłę wchodzić w buty profesjonalistów – oni są za to sowicie wynagradzani. 

Do standardowego wyposażenia amatorów powinny należeć wszelkiego typu ochraniacze – od tych na ciało po tych na zęby. Z pewnością nie chciałbyś stracić zębów podczas uprawiania rugby. Nie może zabraknąć odpowiedniego obuwia – poruszanie się po murawie powinno się odbywać w korkach, ponieważ są to najlepsze buty, które będą dobre do zmiennych warunków. Warto też zadbać o metalowe wkręty, które będą idealnie utrzymywać naszą równowagę. Jeżeli chcesz się zakupić sprzęt, zobacz wszystko do rugby.

Jakiego sprzętu półprofesjonaliści i profesjonaliści używają z asortymentu Decathlon?

Wspominaliśmy o tym, że bezpieczeństwo jest bardzo istotne i jednym z produktów, który najczęściej wybierają profesjonaliści oraz zawodowcy marki Decathlon są podspodenki ochronne posiadające specjalne wypustki zabezpieczające przed upadkami na uda, biodra i dolne części pleców zarówno podczas meczów, jak i treningów.

Nie da się grać w rugby bez odpowiedniego obuwia sprawiającego, że czujemy się swobodnie i nie ślizgając się zbytnio. Przede wszystkim odpowiednie obuwie sprawia, że możemy być zwrotni i szybcy na boisku. Takim modelem korków jest Advance R900 SG, które zostały zaprojektowane dla graczy na środku bądź w trzeciej linii.

Półprofesjonaliści i profesjonaliści muszą grać piłką, która będzie odpowiednia do gry i będzie wytrzymała – właśnie takim modelem jest Kinectica od renomowanej marki Gilbert, która spełnia wszelkie normy World Rugby, a dzięki technologii Grip Multi-Matrix 3D ma idealną przyczepność. Piłka posiada bardzo dobrą trajektorię lotu, dzięki czemu nie będzie uciekała w niepożądanym kierunku.

Mamy nadzieję, że nasz tekst sprawił, że dowiedziałeś się trochę więcej o sporcie, który jeszcze (niestety) nie jest popularny w naszym kraju. Jest to sport należący do wysoce kontaktowych i nie możesz sobie pozwolić na brak wyposażenia, ponieważ może Cię to kosztować sporo zdrowia i przyjemność z grania, co tu mówić – będzie o wiele mniejsza. Zachęcamy do spróbowania swoich sił – kto wie, być może przed Tobą stoi wielka kariera?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz