Czym się kierować przy wyborze zamków drzwiowych?

zamek w drzwiach

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom i mieszkanie, bez odpowiedniej jakości, dobrze wykonanych, odpowiednio wyposażonych i przede wszystkim dobrze zamontowanych drzwi – zewnętrznych i wewnętrznych. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór dedykowanego zamka. Tu mamy ogromny wybór produktów, wybór najlepszego rozwiązania okaże się łatwiejszy, gdy będziemy pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Jakich? Podpowiadamy.

Drzwi to nieodłączny element wyposażenia domu. Taki, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Drzwi to nie tylko element dekoracyjny, ale również produkt, który ma chronić dom przed działaniem czynników zewnętrznych, włamaniem, ingerencją osób postronnych. Zapewniają również prywatność. Na dobrej jakości drzwi składa się wiele elementów, począwszy od materiału wykonania, poprzez jakość okuć, powłoki nawierzchniowej, przeszkleń. Nie można pominąć również takiego elementu, jak zamki do drzwi. To właśnie one są tym elementem, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas zakupów. Jest ro również pierwszy element, który sprawdzamy w sklepie. Brak płynnego działania zamka powoduje, że często pomijamy dany model drzwi. Dlaczego? Jest słaby komfort i trudności z serwisem.

Solidny zamek drzwi ułatwia ich użytkowanie oraz utrudnia włamanie.

Ogólna jakość działania

To podstawowa sprawa. Biorąc zamek do ręki lub sprawdzając go bezpośrednio w drzwiach, zwracajmy uwagę na lekkość i płynność działania. Wszystko powinno „chodzić” bez problemu, nie może być mowy o zacinaniu się zamka, problemów z przekręcaniem klucza. Ogólna jakość wykonania zamka również powinna być solidna.

Pozostałe kryteria wyboru

Tu zdecydowanie powinniśmy zwracać także uwagę na:

– sposób montażu zamka,
– rozmiar zamka oraz rozmiar otworu na zamek,
– materiał, z którego wykonano zamek,
– kierunek otwierania drzwi,
– rozmiar oraz wagę drzwi,
– rodzaj rygli zastosowanych w zamku,
– dodatkowe zabezpieczenia zamka,
– certyfikaty bezpieczeństwa, atesty,
– klasę odporności na włamanie.

Im lepszy i bardziej dopasowany zamek wybierzemy, tym zdecydowanie większa pewność, że wnętrze domu będzie w bardziej odpowiedni sposób chronione, drzwi będzie zdecydowanie trudniej otworzyć. Zdecydowanie błędem, który jest często popełniany jest inwestowanie w dobrej jakości drzwi, które wyposażone są w nieodpowiedni (kiepskiej jakości) mechanizmy zabezpieczające.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz