Pompy ciepła i klimatyzacja – wybieramy do domu jednorodzinnego

klimatyzator

Pompy ciepła oraz urządzenia do klimatyzacji są bardzo często zakupowane do nowych domów jednorodzinnych. Jest to dobra, energooszczędna inwestycja w komfort domowników. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych urządzeń? Podpowiadamy.

Jak wybrać pompę ciepła do domu jednorodzinnego?

Wybierając pompę ciepła do domu jednorodzinnego należy kierować się przede wszystkim potrzebami wszystkich domowników. Kluczową rolę odgrywa tutaj przede wszystkim jej moc. Można wybrać urządzenie, które będzie w stanie efektywnie produkować ciepło do ogrzewania, jak i nieco droższy model, który będzie w stanie także szybko podgrzewać wodę użytkową. Jeśli dom posiada już inne urządzenia do wytwarzania energii cieplnej to należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie przepłacać za sprzęt, którego wydajność nie będzie adekwatna do naszych indywidualnych potrzeb.

Ze względu na źródło, pompy ciepła dzieli się na te montowane głęboko w gruncie oraz powierzchniowe. Ten drugi rodzaj urządzeń jest tańszy i sprawdza się do zastosowań w domach jednorodzinnych. Jeśli potrzebujemy większej wydajności to warto rozważyć pompę ciepła gruntową, która jest dość kosztowna w instalacji, ale pozwala na efektywne wytwarzanie ciepła na potrzeby nawet dużych budynków. Przed zakupem konkretnego urządzenia należy zwrócić uwagę na tak zwany współczynnik COP (Coefficient of performance). Wskazuje on ile energii jest potrzebne, aby wytworzyć określoną ilość ciepła.

Jak wybrać klimatyzację do domu jednorodzinnego?

Wydajne i energooszczędne urządzenia klimatyzacyjne coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Zamiast przenośnych, małych urządzeń wybierany jest sprzęt, który montowany jest na stałe do ściany. Klimatyzacja w Krakowie oraz w innych miastach opiera się głównie na urządzeniach typu split. Jest to idealny wybór dla osób, które poszukują wydajnego i ekonomicznego rozwiązania związanego z efektywnym chłodzeniem pomieszczeń w upalne dni.

Klimatyzatory typu split są energooszczędne, ciche i spełniają kompleksowe oczekiwania wszystkich domowników. Urządzenia wyposażone są w intuicyjne opcje, które pozwalają między innymi na swobodną regulację temperatur oraz dodatkowe funkcje oczyszczenia powietrza. Niewątpliwą zaletą jest automatyzacja, a więc są praktycznie bezobsługowe. Urządzenie dostosowuje swój tryb działania do warunków panujących w pomieszczeniu oraz przełącza się na tryb nocny o określonych godzinach. Co tym samym pozwala na powolne i praktycznie bezgłośne schładzanie wnętrza, na przykład sypialni.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz