Jak wybrać kosmetyki do opalania – na co zwrócić uwagę?

opalanie

Wybór kosmetyków dedykowanych bezpiecznemu opalaniu się nie może być pod żadnym pozorem pozostawiony kwestii przypadku. Oznacza to, że decyzja musi być mocno przemyślana, gdzie w dużej mierze chodzi o to, aby wybrać preparat skrojony na miarę naszych indywidualnych potrzeb. Wspólnym mianownikiem wszystkich może być natomiast konsystencja umożliwiająca szybkie wchłanianie w skórę, wodoodporność czy też dobry, bezpieczny skład. Co jeszcze jest ważne, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie kosmetyku, którego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV? Podpowiadamy.

Jak wybrać krem z filtrem? Postaw na odpowiedni poziom SPF

SPF oznacza nic innego niż Sun Protection Factor – oznaczający współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dermatolodzy biją na alarm – nie powinniśmy go bagatelizować i nawet, jeśli nasza skóra nie jest podatna na zaczerwienienia czy też poparzenia słoneczne, to powinniśmy postawić na współczynnik, który nie jest mniejszy niż 15. Takie działanie umożliwi nam wsparcie skóry przed rozwojem groźnych dla niej chorób, w tym nowotworów.

Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UVB, to stawiając na SPF równy 30 możemy liczyć na 97 procentową blokadę przed nimi. Z kolei filtr 50 zapewnia jej 98 proc., natomiast o wysokości 100 – już 99 skuteczność. To, na jaki poziom się zdecydujemy powinno być podyktowane zdrowym rozsądkiem jak również indywidualnymi predyspozycjami naszej skóry.

Jak wybrać kosmetyki do opalania – liczy się bezpieczny skład

Kolejnym ważnym punktem na drodze do skompletowaniu kosmetyków dedykowanych bezpiecznemu opalaniu powinno być zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczny skład. Bardzo ważne jest to, żeby na próżno było w nim szukać wszelkich składników, które mogą wywołać reakcję alergiczną – to ogromnie istotne na drodze do zachowania dobrej kondycji naszej skóry, jak również odczuwania komfortu. Nie bez znaczenia pozostaje także to czy mają odpowiednie atesty oraz to czy nie zostały testowane na zwierzętach.

Najważniejsze jest jednak to, aby zachować we wszystkim rozsądek. Kosmetyk ma być dobrej jakości, mieć odpowiadającą nam konsystencję, nie posiadać szkodliwych składników, jak również być wyposażony w odpowiedniej wielkości filtr. Należy mieć jednak na uwadze to, że nawet najlepszy nie jest w stanie uchronić nas przed promieniowaniem ultrafioletowym jeśli nie będziemy bezpiecznie korzystać ze słońca w tym m.in. opalać się omijając przedział czasowy między godz. 11 a 15, kiedy promieniowanie jest największe.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz