Błonnik w procesie odchudzania

Podczas ostatniej diety jadłam dużo jogurtów z dodatkiem błonnika, bo słyszałam, że jest dobry w chudnięciu. Fakt faktem, trochę polepszył moje trawienie, jednak nie miałam okazji przekonać się do jego właściwości odchudzających, bo z przyczyn zdrowotnych musiałam przerwać dietę. Do kolejnej próby błonnikowej podeszłam ostatnio i właśnie tym chciałabym się z Wami dziś podzielić.

Błonnik pokarmowy

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest ten osławiony błonnik. Często o nim słyszymy i równie często nie wiemy, z czym on się je. Błonnik dzieli się na ten rozpuszczalny i nierozpuszczalny, przy czym ten drugi jest bardziej istotny dla naszego organizmu. Jest to ta część pożywienia, która zwiększa wydzielanie soków trawiennych, wpływa pozytywnie na pracę jelit i wywołuje uczucie sytości.

Błonnik w diecie

Z początku totalnie nie miałam pojęcia, jakie są produkty bogate w błonnik. Teraz już posiadam tę wiedzę i chętnie uchylę rąbka tajemnicy. Błonnik nierozpuszczalny znajduje się w wielu produktach, jednak te najbardziej zalecane pod względem jego obecności i takie, które ja włączyłam do swojej diety to produkty zbożowe z grubego przemiału (np. otręby pszenne, płatki zbożowe, chleb z mąki graham, pieczywo żytnie), a także kasza gryczana, jęczmienna, ryż brązowy.

Natomiast błonnik rozpuszczalny znajdziemy w roślinach strączkowych (fasola biała, czerwona, szparagowa, groch, zielony groszek, bób, ), owocach (czarne jagody, porzeczki, jeżyny, maliny), a także w kalafiorze, brokułach, czosnku, selerze.

blonnik2
Jeśli nie macie pomysłu na dania, polecam szczególnie surówki i zupy ze wskazanymi powyżej warzywami, krupniki z kaszy gryczanej i jęczmiennej, mięso z ryżem brązowym lub ziemniakami (odradzam makaron), jogurty lub zsiadłe mleko z dodatkiem kaszy, naleśniki i pierogi z mąki razowej. U mnie te dania się sprawdziły i nawet chciało mi się je przyrządzać 🙂

Co się dzieje, gdy jest za dużo błonnika?

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na błonnik? Powinno ono oscylować w granicach 25-40m gramów na dobę. Jeśli stosujemy dietę bogatą w białko lub mamy problemy z jelitami, wskazane jest trzymanie się górnej granicy tego poziomu, natomiast wielce niewskazane jest jej przekraczanie. Dlaczego? Zbyt duża ilość błonnika może przyczynić się do podrażnienia jelit. Jeśli macie zapalenie żołądka, wrzody, zapalenie trzustki, dróg żółciowych lub jelit, najlepiej skonsultujcie spożywanie błonnika z lekarzem.

Błonnik witalny

W pewnym momencie zdecydowałam się na kurację błonnikiem witalnym – naturalnym suplemencie, który uzupełnia dobory błonnika w diecie. Główne składniki to nieprzetworzone łuski babki płesznik, a także nasiona babki jajowatej. Śluzy zawarte w nasionach i łupinach tych roślin mają zdolność pęcznienia i wchłaniania dużej ilości wody, co wpływa korzystnie na pracę jelit i poprawia trawienie. Muszę jednak szczerze stwierdzić, że po około miesiącu stosowania zaprzestałam korzystania z tej metody i powróciłam do wcześniejszej diety, która była bardziej skuteczna.

Błonnik – odchudza czy nie?

Moja przygoda z błonnikiem ciągle trwa. Uważam, że warto go włączyć do codziennej diety, sięgając po produkty, o których wspominałam na początku mojego wpisu. Co do odchudzania: nie przynosi spektakularnych efektów (na diecie błonnikowej zrzuciłam 3 kg w ciągu 2 miesięcy), ale dzięki niemu mój organizm lepiej trawi jedzenie i ogólnie lepiej się czuję.

Post Author: Magdalena

8 thoughts on “Błonnik w procesie odchudzania

  Magdalenka

  (15 listopada 2016 - 11:04)

  U mnie jak najbardziej wspomaga przemiane materii. Zauwazylam ze jedzenie juz mi nie zalega w żołądku

  Katarynka20

  (15 listopada 2016 - 11:10)

  Dzięki Madzia za super artykuł!!

  Renata Król

  (15 listopada 2016 - 11:11)

  Stosuję błonnik ok pół roku. Efekt? 0 kg…

   Magdalena (Autor_Magdalena)

   (15 listopada 2016 - 11:12)

   Ale witalny czy masz jakąś dietę specjalną? Może nie jest odpowiednio zbilansowana?

  Madziaaa

  (15 listopada 2016 - 11:13)

  Ja jem z jogurtem albo pije z woda mineralną i pomaga

  Emma W.

  (15 listopada 2016 - 11:14)

  Ej ludzie żeby dostarczyć odpowiednią ilośc błonnika to trzeba by było wpierniczać chyba z 30 kromek chleba dziennie 😀

  Kasia Sz.

  (15 listopada 2016 - 11:15)

  Błonnik jest rzeczywiście świetny ale podważyłabym kwestię, że odchudza…

   Madziaaa

   (15 listopada 2016 - 11:16)

   Ale mówisz to z własnego doświadczenia czy jak?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.