7 Porad, Jak Jeść Mniej Każdego Dnia

Jedzenie zbyt szybko i za dużo jest jednym z powodów, dlaczego wiele osób nie może schudnąć. Zwykle ludzie, którzy szybko jedzą prowadzą stresujący tryb życia, są w ciągłym biegu i na nic nie mają czasu. W rezultacie jedzą szybko i byle, co, żeby tylko nie czuć głodu. To jest doskonały przepis na nadwagę.

A to jeszcze nie wszystko. Dowiedziono, że jedząc szybko albo pod wpływem stresu, zjadamy więcej niż potrzebujemy. Dlatego też dzisiaj postanowiłem, że napiszę artykuł z kilkoma prostymi radami, jak jeść mniej i wolniej.
1. Uspokój się i zrelaksuj przed posiłkiem.

W stresie wydaje się nam, że musimy jeść szybciej. Trzeba temu zaradzić. Przypomnij sobie moment, kiedy jesz na wakacjach albo podczas niedzielnego obiadu z rodziną. Prawda, że wtedy zupełnie inaczej się je? Za każdym razem, kiedy zasiądziesz do posiłku zacznij myśleć o jedzenie podczas wakacji albo dowolnym innym momencie, gdzie jesz bez stresu (przypomnij sobie atmosferę, dźwięki, smaki). To pozwoli Ci przywołać taki zrelaksowany stan umysłu i opanujesz stres, przez który jesz zbyt szybko. Więcej na ten temat w artykule: Kompulsywne objadanie się.
2. Używaj mniejszych talerzy.

Badania udowodniły, że używając mniejszych sztućców czy talerza pozwala jeść miej, a jednocześnie oszukiwać umysł, że jesz tyle samo. Na początku proponuję Ci używać mniejszego talerza, bo zwyczajnie zmniejszy się ilość jedzenia, którą sobie nałożysz.
3. Smakuj przynajmniej trzy pierwsze kęsy.

Przeważnie kiedy jemy w stresie zapominamy nawet o smakowaniu jedzenia. Jesteśmy tak głodni, że po prostu pochłaniamy wszystko jak betoniarka. Właśnie dlatego już na początku posiłku, poświęć co najmniej trzy pierwsze kęsy na smakowanie potrawy. Dzięki temu nie tylko zaczniesz jeść wolniej, ale i zjesz mniej. Co więcej Twój umysł będzie miał czas przyswoić sobie, że jesz i szybciej poczujesz sytość.
4. Pij przed i w trakcie posiłku.

Picie wody podczas posiłku trochę zwolni szybkość jedzenia. A oprócz tego, ugaszone pragnienie nie będzie potęgowało uczucia głodu, przez co mniej będzie Ci się chciało zjeść. Dobrze się też trzymać zasady „szklanka wody przed i w trakcie posiłku”. Dzięki picu wody, zmniejszy się Twój apetyt, a żołądek szybciej się wypełni.
5. Rozmawiaj z ludźmi podczas posiłku.

Dzięki temu, jesz wolniej, bo rozmawiasz. Bardzo ważne jest jednak, aby podczas takiego posiłku nie brać dokładek. Zwykle rozmowa z ludźmi sprawia, że nasz umysł nie do końca ma czas, żeby przyswoić sobie, że jemy posiłek. Zwyczajnie skupiamy się na rozmowie, a nie na jedzeniu. Dlatego często po „przegadanym” posiłku możemy czuć nadal czuć głód i sięgnąć po dokładkę.
6. Dodaj pikanterii swoim posiłkom.

Ostre przyprawy sprawiają, że nasz umysł szybciej reaguje na sygnały najedzenia się wysyłane z żołądka. Oprócz tego dzięki pikantnym przyprawom bardziej będzie Ci się chciało pić i poświęcisz więcej czasu na picie wody.
7. Unikaj napojów gazowanych i innych słodkich napojów podczas posiłku.

Niestety, ale takie napoje mają w sobie tyle substancji chemicznych, że niektóre z nich blokują wydzielanie się hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Pijąc napoje gazowane takie jak coca-cola zwyczajnie rozregulowujesz swój organizm i sprawiasz, że sam nie wie, kiedy jest najedzony.
Co teraz?

Jeśli chcesz jeść mniej przy każdym posiłku i nie odczuwać głodu, to najlepiej od razu zacznij stosować te rady. Przy najbliższym posiłku zastosuj następującą strategię.

1. Wypij szklankę wody.
2. Jeśli to możliwe posiłek jedz na mniejszym talerzu, używając mniejszych sztućców.
3. Jeśli masz taką możliwość i lubisz, przypraw posiłek czymś pikantnym (papryka, pieprz itp.)
4. Zrelaksuj się przed posiłkiem. Weź kilka głębokich wdechów, żeby uspokoić tętno, a potem pomyśl o czymś przyjemnym np. o wakacjach.
5. Poczuj smak pierwszych kilku kęsów. Zwróć uwagę na smak tego, co jesz.

Jak widzisz porady, które przedstawiłem w tym artykule nie są jakoś specjalnie wyszukane. Wręcz przeciwnie są bardzo proste do zastosowania w codziennym życiu przez praktycznie każdego. Trzymaj się mojego 5 krokowego systemu jedzenia posiłku, a gwarantuję Ci, że zaczniesz jeść mniej.

Post Author: Daniel Karczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.